Najnowsze osiągnięcia prestiżowego rankingu akademickiego, jakim jest Academic Ranking of World Universities, zostały właśnie zaprezentowane przez Shanghai Ranking Consultancy. To wyjątkowe zestawienie obejmuje elitarną grupę 1000 najlepszych uczelni na globalnej scenie edukacyjnej.
Słynny Ranking Szanghajski, znany również jako Lista Szanghajska, stanowi autorytatywną klasyfikację osiągnięć badawczych i naukowych uczelni wyższych. Jego historia sięga 2003 roku, kiedy to po raz pierwszy został opublikowany przez Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju. Od 2009 roku przygotowywany i udostępniany jest przez niezależną instytucję ShanghaiRanking Consultancy.
W tegorocznej odsłonie ARWU, AGH ponownie utrzymała swoją pierwszą pozycję wśród polskich uczelni technicznych.
W rankingu znalazło się dziewięć polskich uczelni, oprócz AGH to:
- Uniwersytet Jagielloński (w przedziale 401–500),
- Uniwersytet Warszawski (w przedziale 401–500),
- Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu (w przedziale 801–900),
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (w przedziale 901–1000),
- Politechnika Gdańska (w przedziale 901–1000),
- Warszawski Uniwersytet Medyczny (w przedziale 901–1000),
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (w przedziale 901–1000),
- Politechnika Warszawska (w przedziale 901–1000).
W czołówce rankingu ARWU dominują uczelnie amerykańskie, takie jak Harvard University, Stanford University oraz Massachusetts Institute of Technology (MIT). W pierwszej dziesiątce znalazło się w sumie osiem uczelni amerykańskich i dwie brytyjskie.
Dokładne pozycje uczelni w rankingu znane są jedynie dla pierwszej setki. Pozostałe placówki klasyfikowane są w przedziałach liczonych po 50 lub 100 uczelni.
Ranking bazuje na wielu wskaźnikach, w tym na liczbie absolwentów i pracowników nagrodzonych Nagrodą Nobla lub Medalem Fieldsa, liczbie publikacji w renomowanych pismach naukowych „Nature” i „Science”, a także liczbie naukowców z listy „Highly Cited Researchers” publikowanej przez Calrivate, ilości publikacji zindeksowanych w Science Citation Index-Expanded oraz Social Science Citation Index, a także na ocenie osiągnięć uczelni w odniesieniu do liczby pracowników akademickich.
Informacje o metodologii rankingu ARWU 2023