Ogólnopolska Olimpiada
O Diamentowy Indeks AGH

al. A. Mickiewicza 30
30-059, Kraków

e-mail: diament@agh.edu.pl
tel. +48 12 617-32-63

Sprawozdanie z realizacji XVII Ogólnopolskiej Olimpiady O Diamentowy Indeks AGH

W roku akademickim 2023/2024 XVII Ogólnopolska Olimpiada O Diamentowy Indeks AGH była organizowana w pięciu dziedzinach: matematyka, fizyka, chemia, geografia z elementami geologii oraz informatyka.

W każdej z dziedzin Olimpiada składała się z trójstopniowych zawodów: szkolnych, okręgowych i centralnych. Pełna dokumentacja dostępna jest na stronie Olimpiady w zakładce Dokumenty.

Celem Ogólnopolskiej Olimpiady O Diamentowy Indeks AGH jest pogłębienie wiedzy z zakresu matematyki, fizyki, chemii, geografii z elementami geologii i informatyki oraz stymulowanie aktywności i rozwoju naukowego młodzieży zdolnej. Cele te osiągane są przez rozwijanie zdolności analitycznego i syntetycznego myślenia, planowania przedsięwzięć, twórczego rozwiązywania problemów, skutecznego komunikowania się, poszukiwania informacji z wyżej wymienionych dziedzin i zdobywanie nowych umiejętności, a następnie podejmowania decyzji na ich podstawie oraz rozwijanie zamiłowania powyższymi dziedzinami.

Zdobyte doświadczenie i wiedza mają sprzyjać mobilności geograficznej i zawodowej, uczyć zastosowań nowych technik i technologii, a także zaspokajać rosnące oczekiwania pracodawców w obszarze wiedzy i umiejętności przyszłych pracowników. Zadaniem Organizatorów Olimpiady jest wspomaganie nauczycieli przygotowujących uczniów do egzaminu maturalnego i olimpiad oraz wzbogacanie wiedzy obu grup, wspierając tym samym funkcjonowanie szkół ponadpodstawowych.

XVII edycję Ogólnopolskiej Olimpiady O Diamentowy Indeks AGH patronatem objęli: Minister Edukacji i Nauki, Witold Kozłowski-Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

I etap — szkolny trwał od 14.09.2023 r. do 18.10.2023 r. Chęć udziału przez złożenie elektronicznej deklaracji zgłosiło 4095 osób. Poprawne zgłoszenie oraz pracę dopuszczoną do etapu okręgowego przesłało 3288 uczniów szkół ponadpodstawowych.

II etap — okręgowy odbył się w dniach 27.01.2024 r. (geografia z elementami geologii oraz fizyka) i 28.01.2024 r. (chemia, matematyka oraz informatyka). Uczestniczyło w nim 3249 uczniów. Podczas II etapu Olimpiady uczestnikom i nauczycielom rozdano informatory AGH oraz materiały promujące Ogólnopolską Olimpiadę O Diamentowy Indeks AGH.

Zdjęcie nr 1 wykonała mgr inż. Elżbieta Barcikowska-Chromiec – Egzamin – II etap ODI

Współorganizatorami okręgowego etapu Olimpiady – było AGH i 13 szkół średnich:

III etap — centralny XVII Ogólnopolskiej Olimpiady O Diamentowy Indeks AGH odbył się w dniach 23-24.03.2024 r. W dniu 23.03.2024 r. zorganizowano zawody z geografii z elementami geologii oraz z fizyki. Drugiego dnia 24.03.2024 r. odbyły się zawody z chemii, informatyki oraz matematyki, uczestniczyło w nich łącznie 694 uczniów.

Zgodnie z Regulaminem Olimpiady przyznano następującą ilość poszczególnych tytułów:

  • 48 osób otrzymało tytuł Laureata I stopnia (10 z matematyki, 11 z fizyki, 10 z chemii, 15 z geografii z elementami geologii i 2 z informatyki)
  • 44 osoby otrzymało tytuł Laureata II stopnia (11 z matematyki, 11 z fizyki, 10 z chemii, 12 z geografii z elementami geologii)
  • 316 osoby otrzymało tytuł Laureata III stopnia (138 z matematyki, 85 z fizyki, 13 z chemii, 80 z geografii z elementami geologii)
  • 251 osób otrzymało tytuł Finalisty (54 z matematyki, 130 z fizyki, 32 z chemii, 23 z geografii z elementami geologii i 12 z informatyki),

Zasady przyjmowania laureatów i finalistów olimpiad stopnia centralnego oraz laureatów konkursów ogólnopolskich na pierwszy rok studiów pierwszego stopnia w AGH w roku akademickim 2024/2025 określa Uchwałą nr 180/2020 Senatu AGH z dnia 26 czerwca 2020 r. (t.j uchwała nr 64/2023 z dnia 31 maja 2023 r.) Uczelnia na jej podstawie zaoferowała laureatom Olimpiady przyjęcie na studia z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego, zapewniając im tym samym możliwość dalszego rozwijania swoich talentów i zainteresowań.

Zdjęcie nr 2 wykonał mgr inż. Andrzej Janus – Egzamin – III etap ODI

Uroczyste zakończenie XVII Ogólnopolskiej Olimpiady O Diamentowy Indeks AGH odbyło się 12.06.2024 r. w Auli Centrum Dydaktyki AGH.

Zdjęcie nr 3 wykonała mgr Monika Szpak- Zakończenie XVII Ogólnopolskiej Olimpiady O Diamentowy Indeks AGH

Na uroczystość zaproszeni zostali przedstawiciele Ośrodków Okręgowych z całej Polski, Dyrektorzy szkół, nauczyciele, rodzice, Laureaci I, II i III stopnia oraz pozostali uczestnicy Olimpiady. Spotkanie rozpoczął Przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady dr hab. Jerzy Stochel, prof. AGH, następnie uczestników spotkania przywitał Prorektor ds. Kształcenia Akademii Górniczo-Hutniczej prof. dr hab. inż. Wojciech Łużny.

Zdjęcie nr 4 wykonała mgr inż. Elżbieta Barcikowska-Chromiec- Wykład mgr Eweliny Zambrzyckiej z CBK PAN

Mgr Ewelina Zambrzycka – Kościelnicka z  Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk podczas wykładu pt. „Robotyka satelitarna, zawód z kosmiczną przyszłością” opowiedziała o szansach, problemach i wyzwaniach, jakie stawia przed naukowcami chęć odkrywania kosmosu. Następnie wykład pt.: „Jak powstała bomba Oppenheimera” zaprezentował dr inż. Paweł Janowski z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej. Przedstawił historię bomby atomowej, opowiedział jak działa i czym różni się bomba uranowa od plutonowej. Wspomniał również o genialnym wynalazcy Robercie Oppenheimerze i filmie „Oppenheimer”, zwrócił uwagę na drobne rozbieżności pokazane w produkcji.

Zdjęcie nr 5 wykonała mgr Monika Szpak- Wykład dr inż. Pawła Janowskiego „Jak powstała bomba Oppenheimera”

Na koniec części pierwszej dr hab. Jerzy Stochel, prof. AGH zaprosił wszystkich uczestników spotkania na krótką przerwę kawową, podczas której można było spotkać się, porozmawiać i poznać działalność Koła Naukowego AGH Solar Boat.

Zdjęcie nr 6 wykonała mgr inż. Elżbieta Barcikowska-Chromiec – prezentacja działalności Koła Naukowego Solar Boat

Po zakończeniu przerwy, drugą część spotkania rozpoczął występ Orkiestry Reprezentacyjnej Akademii Górniczo-Hutniczej, który uświetnił to wydarzenie.  Kulminacyjnym momentem uroczystego zakończenia było wręczenie wszystkim zebranym Laureatom „Diamentowych Indeksów AGH” i drobnych upominków.

Zdjęcie nr 7 wykonała Monika Szpak- Wystąpienie Orkiestry Reprezentacyjnej Akademii Górniczo-Hutniczej XVII Ogólnopolskiej Olimpiady O Diamentowy Indeks AGH

Uroczystość zakończyło wspólne zdjęcie nagrodzonych.

Zdjęcie nr 8 wykonał mgr inż. Zbigniew Sulima- Laureaci XVII Ogólnopolskiej Olimpiady O Diamentowy Indeks AGH

Założone cele Olimpiady zostały zrealizowane. Olimpiada uczy rozwiązywać na pozór skomplikowane zadania i rozwijać kreatywne myślenie, podnosi poziom wiedzy. A nieodpłatne materiały — książki z rozwiązaniami zadań z ubiegłych lat przekazywane nauczycielom stanowią pomoc naukowo-dydaktyczną.
AGH poprzez popularyzację wiedzy z zakresu nauk ścisłych i technicznych: matematyki, fizyki, chemii, informatyki i geografii kreuje pozytywny wizerunek polskiej nauki i szkolnictwa wyższego, realizuje politykę naukową państwa wspierając działania Ministra MEiN w upowszechnianiu wiedzy. Wysiłki ponoszone na promowanie nauk ścisłych, odkrywanie talentów w obszarze nauk technicznych wśród młodzieży zdolnej i osiągającej ciężką pracą bardzo dobre wyniki wpisują się w zadania MEiN.
Rozkład ilościowy uczestników Olimpiady z uwzględnieniem dziedzin został przedstawiony w poniższej tabeli.

Tabela 1: Uczestnicy XVII Ogólnopolskiej Olimpiady O Diamentowy Indeks AGH w roku akad. 2023/2024.

OLIMPIADA OBJĘTA JEST PATRONATAMI


MEN
MNiSW
Małopolska
CBK